Slovenská reprezentácia a Falconisti nesklamali na Majstrovstvách Európy

V dňoch 28-29. októbra sa v Ríme uskutočnili v poradí už 10. Majstrovstvá Európy v športovej
chanbare (japonské športové umenie s mečmi). Zúčastnilo sa ich 15 krajín a 250 chanbaristov
z celej Európy. Nechýbala na ňom ani Slovenská reprezentácia, ktorú zastupovalo 16
chanbaristov z Košíc, Trenčína, Žiliny a Rimavskej Soboty. Z Rimavskej Soboty to boli: Tibor
Figei (kat. 18-39r., nižšie pásy), Ladislav Laššák (kat. nad 40 r.,kombinovaná kat. pásov),
Oliver Roško, Laura Dávidová (obidvaja kat. katedov), Lucia Laššáková, Tereza Ďuricová
(obidve kat. starších žiačok). Súťažilo sa v kihondose (súborné cvičenia –kata) a datotsu
(kumite) v individuálnych a tímových súťažiach. V datotsu boli otvorené nasledovné
disciplíny: dýka, krátky meč, dlhý meč, krátky meč-štít, dlhý meč-štít, dlhý meč obojruč
a kombinácia dlhého a krátkeho meča. Každý chanbarista si mohol vybrať 3 disciplíny
a pravdaže kihon dosu.
Taliani prichystali veľkolepú súťaž po každej stránke. Začalo to už v piatok večer, kedy sa
stretli zástupcovia jednotlivých krajín na slávnostnej večeri, kde nechýbal ani
rimavskosoboťan Tibor Figei, ktorý zastupoval Slovensko ako jeden z dvoch vedúcich výpravy
na tomto šampionáte. Pokračovalo to v sobotu krásnym nástupom všetkých krajín, kde
každej krajine zahrali hymnu. Doobeda pokračovali boje v Kihondose (súborné cvičenie-kata)
vo všetkých kategóriách. Najviac sa darilo práve Tiborovi Figeimu, ktorý sa ako jediný
zástupca zo Slovenska prebojoval až do 3.kola (štvrťfinále), kde ale v predlžení podľahol
svojmu súperovi z Bieloruska, neskoršiemu víťazovi tejto kategórie. Tibor Figei tak obsadil
v Kihondose konečné 5 až 8.miesto.
Poobede prišli na rad súboje v datotsu (kumite) v kategóriách katedov a veteránov (kat. nad
40 r.) Medailovú žatvu spustil rimavskosoboťan Ladislav Laššák (kat. veteránov), ktorý si
hneď vo svojej prvej disciplíne chocken morote (dlhý meč obojruč) vybojoval bronzovú
medailu, keď podľahol v 3.kole len neskoršiemu francúzskemu víťazovi tejto kategórie.
V ostatných disciplínach už L. Laššák nebodoval. Výborne si počínala ďalšia
rimavskosoboťanka Laura Dávidová (kat. kadetov), ktorá síce v svojich prvých dvoch
disciplínách podľahla silným súperkám z Rumuska a Talianska, ale všetko si vynahradila vo
svojej poslednej, obľúbenej disciplíne tate kodachi (krátky meč-štít). Pomerne rýchlo sa
prepracovala z prvého a druhého kola do semifinále, kde natrafila na skúsenú talianku, ktorú
ale po taktickom boji porazila 2:O. Na rad prišlo vytúžené finále a silná súperka z Bieloruska,
ktorá nakoniec Laure podľahla takisto v pomere 2:O a tak si slovenská reprezentantka L.
Dávidová vybojovala titul „Majsterky Európy“ v športovej chanbare za rok 2017. Na konci
tohto dňa si vybojoval titul Majstra Európy ešte Košičan Martin Musl (kat. veteránov), ktorý
zvíťazil v disciplíne nito (krátky a dlhý meč). Veľmi dobre sa darilo aj ďalším mladým
chanbaristom z Košického klubu Samurajov, keď Martin Musl ml. a Max Martinčko (obidvaja
kat. kadetov) vybojovali vo svojej poslednej disciplíne tatek odachi (krátky meč-štít) zhodne
bronzové medaile. Ďalší rimavskosoboťan Oliver Roško bojoval tiež príkladne, dostal sa ale
maximálne do 2.kola, čo pri jeho zranení (dva mesiace predtým si zlomil ruku) bol veľmi

slušný výkon. Nakoniec dňa teda Slovensko skončilo s dvomi zlatými a tromi bronzovými
medailami.
Druhý súťažný deň pokračovali  boje dospelých mužov (nižšie a vyššie pásy), žien
(kombinovaná kategória pásov), starších žiakov a žiačok a tímové súťaže v datotsu (kumite).
Rimavskosoboťanky Lucia Laššáková a Tereza Ďuricová (obidve staršie žiačky) sa dostali
najďalej do 2.kola, keď natrafili väčšinou na silné talianky. Dobre si počínali ale reprezentanti
z Trenčína, ktorí si vybojovali dve bronzové a jednu striebornú medailu. Lukáš Bosák si
vybojoval bronz v tate kodachi (krátky meč-štít), Matej Babinský takisto bronz v nite
(kombinácia krátkeho a dlhého meča) a Evka Bosáková striebro v chocken morote (dlhý meč
obojruč). Evka podľahla vo finále dvojnásobnej Majsterke Európy z Nemecka v tejto
disciplíne Na konci dňa sa zadarilo aj rimavskosoboťanovi Tiborovi Figeimu, ktorý síce
v prvých dvoch disciplínach vypadol v prvých kolách so súpermi z Rumunska a Talianska, ale
nakoniec si všetko vynahradil v poslednej disciplíne, v nite (kombinácia krátkeho a dlhého
meča). Prebojoval sa postupne cez nemeckého a talianskeho reprezentanta až do finále, kde
trošku nešťastne podľahol reprezentantovi z Francúzska v pomere 1:2. Pre Figeiho to už bola
5 veľká medaila zo svetových súťaží (ME, SH, MS). Slovensko získalo v tento deň dve
strieborné a dve bronzové medaile. Spolu získalo na 10. Majstrovstvách Európy v športovej
chanbare celkovo 9 medailí (2 zlaté, 2 strieborné a 5 bronzových) v datotsu a jedno 5-
8.miesto v kihondose. Oproti minulému roku z Paríža je to zlepšenie o jednu zlatú a 2
strieborné medaile. V celkovom hodnotení krajín skončilo Slovensko na peknom 6.mieste
z 15 krajín. Chanbaru priniesol na Slovensko Boris Lieskovský ml. v roku 2014 a za tento
krátky čas vybojovala slovenská reprezentácia na Majstrovstvách Sveta a Európy a Svetových
Hrách už 20 medailí (4 zlaté, 4 strieborné a 12 bronzových).
„Chcel by som sa poďakovať v prvom rade Borisovi Lieskovskému st. a ml., slovenským
reprezentantom, trénerom, rodičom, sponzorom, priateľom a ja osobne aj mojim kolegom z
práce, ktorí pridali ruku k dielu a vďaka ktorým sme mohli získať takéto úspechy. Pre mňa to
bola veľká skúsenosť, zodpovednosť a výzva viesť túto reprezentáciu na takomto veľkom
podujatí. Myslím si že ani slovenská reprezentácia a ani môj klub Falcon TKD Rimavská
Sobota nesklamali, ba naopak, podieľali sa na získaní krásnych medailí. Čo sa týka môjho
výkonu, v nedeľu okolo obeda, keď som nastúpil na boje, som už bol trošku unavený zo
všetkého. Napriek tomu, som sa v poslednej disciplíne naplno skoncentroval a vybojoval
striebornú medailu. Chýbalo mi ale kúsok športového šťastia. Napriek tomu som spokojný,
keďže mojou prioritou bolo dopomôcť slovenskej reprezentácii a reprezentantom z môjho
domovského klubu čo najlepším výkonom a to sa mi aj podarilo.“ dodáva na koniec vedúci
výpravy Tibor Figei. Budúci rok čakajú na chanbaristov Európske hry v auguste v Holandsku
a Majstrovstvá Sveta v decembri v Tokiu.
„Mojim cieľom je naďalej pokračovať v chanbare, reprezentovať Slovensko a podieľať sa na
výchove detí a budúcich reprezentantov. Dúfam, že sa mi splní veľký sen a budúci rok na
Majstrovstvá Sveta už vycestuje som ňou aspoň jeden mladí reprezentant z klubu,“ doplnil
na záver rimavskosobotský tréner Figei.