Slovenskí reprezentanti si priniesli z Majstrovstiev Európy v Chanbare 3 medaile

V dňoch 4 a 5.mája sa konali v Minsku, Bielorusku v  poradí už 11. Majstrovstvá Európy v japonskom športe Chanbara. Na turnaji sa zúčastnilo 243 súťažiacich zo 16 krajín a Japonsko, ktoré dohliadalo na plynulý priebeh turnaja.

Naša reprezentácia Slovenska pod vedením reprezentačného trénera Tibora Figeia  dosiahla na 11. ME krásne úspechy. Sme veľmi mladý šport, na Slovensku pôsobíme necelých 5 rokov, čo je popri desať, dvadsať a tridsať ročnej histórii iných krajín naozaj zanedbateľné číslo. Napriek tomu si pätica reprezentantov domov priniesla 3 medaile (dve strieborné a jednu bronzovú).

V sobotu 4.5. súťažili deti – chlapci - dievčatá, kadeti -  chlapci a dievčatá, juniori – chlapci a dievčatá a veteráni (40+)  v disciplínach kihon dosa (kata –súborné cvičenia) a datotsu (zápas).  Najprv prišli na rad súborné cvičenia (kihon dosa), kde sa z našej pätice naviac darilo Lukášovi Kurekovi (chlapci 12-13r.), ktorý sa prebojoval až do štvrťfinále a obsadil konečné delené 5.miesto. Slovensko malo zastúpenia v kategórii chlapcov (12-13r.) aj v datotsu (zápas). Kazdý z nich súťažil v 3 disciplínach. Po prvotných zaváhaniach si v úvodných disciplínach Tomáš Kuvik nakoniec vybojoval v disciplíne chocken free (dlhý meč jednoruč) krásnu bronzovú medailu. Druhý slovenský reprezentant Lukáš Kurek vybojoval taktiež po prvotných zaváhaniach vo svojej obľúbenej disciplíne tate kodachi (krátky meč-štít) striebornú medailu, keď prehral  vo finále len s neskorším absolútnym šampiónom (Grandšampiónom) z Talianska. V tejto kategorii štartovalo 21 pretekárov. Obidvaja reprezentanti Tomáš i Lukáš pôsobia v rimavskosobotskom klube Falcon TKD Rimavská Sobota a bola to pre nivh „prvá” veľká medaila.  Kadetská kategória bola tiež veľmi silno obsadená a bojovalo sa o medaile takisto v 4 bojových disciplínach kodachi (krátky meč), tate kodachi (meč a štít) , Choken free (dlhý meč v jednej ruke), choken morote ( dlhý meč obojruč).  Pri 31 štartujúcich pretekároch v tejto disciplíne sa nám nepodarilo vybojovať medailu. Bronzový medailista z Majstrovstiev Európy z roku 2017 Max Martinčko bojoval príkladne, ale tentoraz to na medailu nestačilo, jeho najlepší výsledok je 9.miesto v obľúbenej disciplíne nito (krátky a dlhý meč). V tento deň nastúpil aj ďaľší reprezentant v kategórii veteránov (40+), bronzový medailista z Majstrovstiev Európy z roku 2017 (Rím) Ladislav Laššák. V disciplínach tate kodachi (krátky meč-štít) a chocken morote (dlhý meč obojruč) sa prebojoval do štvrťfinále, kde ale bohužial našiel premožiteľov (Poliaka a Rusa) a skončil napokon na delenom 5.mieste v obidvoch disciplínach. Tu súťažilo 26 športovcov.

V nedeľu 5.5. štartovali kategórie seniorov v kategóriách kyu (nižšie stupne) a DAN (čierne pásy) v individuálnych zápasoch,  kde sa nám podarilo získať ešte jednu medailu. Tibor Figei z Rimavskej Soboty získal pre slovenskú reprezentáciu v kategórii čiernych pásov (DAN,18-39r.) historickú striebornú medailu v disciplíne tanto (dýka).  V Prvých dvoch kolách zvíťazil nad ruskými reprezentantmi,až nakoniec prehral len vo finále s úradujúcim majstrom Európy  tejto disciplíne z Talianska po niekoľkominutovom boji. V tejto kategórii štartovalo 34 športovcov. Pre rimavskosobotskéhho reprezentanta to bola už 10 medaila z ME, MS, EH a SH.

„Organizácu preteku hodnotím veľmi pozitívne. Organizátori nepodcenili naozaj nič, všetko bolo na vysokej úrovni. Pretek nám ukázal, že ideme správnym smerom, čoho dôkazom sú aj medailové umiestnenia našich detí (Tomáša a Lukáša) a mne sa tiež podarilo získať striebornú medailu v najvyššej kategórii, čo je dôkazom toho, že s môjim trénerom Marianom Kuvikom odvádzame dobrú robotu. Chcel by som sa poďakovať našej asociácii SACHAN, nášmu klubu Falcon, deťom – reprezentantom, rodičom, ktorí ich sprevádzali, mestu Rimavská Sobota a našim sponzorom”. O mesiac náš čakajú Majstrovstvá Česka, ktoré sa budú konať v Prahe, potom si niekoľko mesiacov odývchneme od súťaží a v októbri príduna rad Majstrovstvá Poľska, Slovenska a sezónu ukončíme v novembri Majstrovstvami Sveta v Tokiu, Japonsku. Majtrovstiev by sa mala zúčastniť už aj bronzová medailistka z MS 2018 Laura Dávidová, ktorá už trénuje.