Chanbarista Tibor Figei dobyl Paríž

V dňoch  7-8.mája sa v Paríži uskutočnili 9. Majstrovstvá Európy v bojovom umení  Chanbara (japonské bojové umenie s mečmi).  Na turnaji sa zúčastnilo 231 pretekárov z 12 krajín Európy (Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Švajčiarsko, Rusko, Bielorusko, Litva, Estónsko, Česko, Slovensko, Srbsko a Rumunsko.)Slovenská reprezentácia vybojovala na tomto kontinentálnom šampionáte jednu zlatú a 7 bronzových medailí. O historické zlato v kategórii dospelých (biely až hnedý pás) sa postaral  chanbarista z rimavskosobotského klubu Falcon Tibor Figei. Podarilo sa mu to v jeho obľúbenej disciplíne chocken morote (dlhý meč obojruč), keď v prvom kole zvíťazil na reprezentantom z francúzska. V ďaľšom kole si poradil s Talianom a prebojoval sa tým do semifinále. Tam ho čakal ďalší Francúz, ktorého po niekoľko minutovom ťažkom boji porazil. Vo finále, v ktorom sa bojovalo na 2 víťazné body, vyhral na súperom z Českej Republiky. Okrem titulu Majstra Európy si domov priniesol Figei aj jedno 3.miesto v disciplíne tate kodachi (krátky meč-štít). V prvom kole mal rimavskosobotský chanbarista voľný žreb, po následnej eliminácii súperov sa dostal až do semifinále, kde naňho čakal neskorší majster európy, súper z Nemecka. „Bol to veľmi kvalitný súper, mal aj výškovú prevahu, čo aj dokonale využil. Napriek prehre som skončil celkovo na treťom mieste. Podľa platných pravidiel, udelili automaticky dve tretie miesta“. dodáva Figei. V disciplíne kihon dosa (kata) postúpil do 2.kola, kde ho ale následne vyradil neskorší vicemajster európy z Talianska.  V nite (dlhý meč a krátky meč) vypadol v prvom kole. V jeho kategórii (biele až hnedé pásy)bolo 22 súperov. Mali sme možnosť si vybrať z piatich disciplín tri , plus kihon dosa (kata). S mojim vystúpením som maximálne spokojný, vybojovať titul a celkovo dve madaile je ako sen, ktorý sa stal skutočnosťou.

Darilo sa aj ostatným členom reprezentácie. V prvý deň súťaže vybojoval krásnu bronzovú medailu kategórii detí Adam Balčík v disciplíne chocken free (dlhý meč). V ten istý deň dosiahol mužský tím v zložení Boris Lieskovský, Martin Musl a Martin Babenský 3.miesto v konkurencii najlepších v Európe, keď v prvom kole vyradili Talianov 2:0 a v druhom kole reprezentáciu Litvy 2:1. V semifinále podľahli neskorším vicemajstrom Európy Rusom a získali tak historické umiestnenie v tímovej súťaži pre Slovensko. Nasledujúci deň okrem Figeiho nastúpili aj ostatní reprezentanti.  František Rehák vybojoval 3.miesta v kihon dose(kata) a kodachi (krátky meč), Martin Musl v kategórii nad  40 r. 3.miesta v chocken morote (dlhý meč obojruč) a chocken free (dlhý meč). Do bojov zasiahli aj Lukáš Bosák Štefan Štefančík, Jana Ilašenková, Oľga Samešová, Eva Gavendová a Boris Lieskovský st., ktorým sa podarilo aj vyhrať niekoľko zápasov, ale na medailu to bohužial tentoraz nebolo. „Na koniec by som chcel poďakovať našej asociácii za perfektne odvedenenú prácu na čele s Borisom Lieskovským st.(prezident asociácie), Borisom Lieskovský jn., ktorý robí osvetu tomuto športu na Slovensku už tretí rok, môjmu klubu Falcon za podporu, ďalej mojej rodine, priateľom a sponzorom za pomoc.

Majstrovstvá boli na veľmi vysokej úrovni z každého hľadiska, Francúzi si dali záležať na všetkom, vidno že tento šport tu už funguje vyše 20 rokov. Týmto úspechom sa nám ale otvorila cesta na majstrovstvá sveta, ktoré sú každoročne v Tokiu. Tento rok sa uskutočnia na začiatku novembra. Dúfam, že sa mi podarí vycestovať na tieto majstrovstvá, ktoré sú finančne náročné, aby som mohol Slovensko reprezentovať  v čo najlepšom svetle“ dodáva na koniec Figei.