Rimavskosobotský chanbarista Tibor Figei cestuje na Majstrovstvá Sveta

Pod záštitou Slovenskej Asociácie Chanbara sa zúčastnia 3 reprezentanti Majstrovstiev Sveta, ktoré sa uskutočnia 5.-6.novembra v Tokiu, v Japonsku. Bude to už 42.ročník tohto svetového šampionátu. Zúčastní sa na ňom okolo 800 chanbaristov z celého Sveta. Na čele s reprezentačným trénerom Borisom Lieskovským (1.DAN), ktorý robí osvetu tomuto dynamickému športu už 3 roky na Slovensku, nastúpi na tatami tento víkend slovenská reprezentácia. Naša reprezentácia bude mať zastúpenie v kategórii detí a dospelých. Slovenskú reprezentáciu tvoria: Boris Lieskovský jn, (26 r.,čierne pásy – Samurai Klub Košice), Tibor Figei (35 r., biele až hnedé pásy – Falcon Rim. Sobota),  Adam Balčík (13 r, kategória detí – Samurai Klub Košice).

Tochto šampionátu sa zúčastní  aj člen rimavskosobotského klubu Falcon chanbara Tibor Figei., ktorý v máji tohto roku vybojoval na Majstrovstvách Európy v Paríži jednu zlatú (dlhý meč-obojruč) a jednu bronzovú (krátky meč a štít) medailu. Tibor sa k tomuto športu dostal zhruba pred rokom, ale po množstve tréningov,  súťažiach a splnení  podmienok sa napokon dostal do slovenskej reprezentácii, s ktorou sa zúčastnil nielen kontinentálneho šampionátu ale aj medzinárodného turnaja  v Taliansku v polovici júna, odkiaľ si priviezol jednu zlatú a dve strieborné medaily. Pred tým sa venoval dlhé roky Wing Tsungu (čínske  bojové umenie) a Eskrime (filipínske bojové umenie s palicami a mečmi). Po čase si uvedomil, že by  v ňom mohol využiť svoje skúsenosti z Eskrimi, a zakrátko nato začal aj súťažiť.

„Chcel by som sa poďakovať osobitne môjmu  reprezentačnému trénerovi majstrovi Borisovi Lieskovskému jn za ochotný  prístup na tréningoch,  materskému klubu Falcon Chanbara a pravdaže sponzorom, bez ktorých by som nevycestoval do Tokia. Na túto súťaž som sa pripravoval 4 mesiace, dal som do toho všetko, cítim sa byť pripravený.“

 

CHANBARA

Šport Chanbara, skratka “Spochan”, vznikol v Japonsku v roku 1971 .Zakladateľom je Tetsundo Tanabe (súčasný prezident Svetovej asociácie chanbara). Ide o moderné bojové umenie, jedná sa o športovú formu boja so zbraňami. Kontaktná časť zbraní je mäkká, takže nehrozí zranenie. Pri súťaži je možné vybrať si z viacerých zbraní (krátky meč, krátky meč štít, dlhý meč v jednej ruke, dlhý meč v jednej ruke a štít, dlhý meč dvoma rukami, krátky a dlhý meč súčasne, obojstranný meč, palica a oštep .Súčasný počet členov Svetovej asociácie chanbara dosiahol tristotisíc (300.000), oficiálne uznaných inštruktorov je asi štyri tisíc.

žV zahraničí počet športovcov vzrastá každým rokom. V Amerike, Francúzsku, Austrálii, Egypte, Taliansku, na Taiwane, v Singapure, Ukrajine, Lotyšsku, Nemecku, Anglicku, Kórei, Rusku, Egypte, sa ročne koná mnoho súťaží. Najväčším svetovým podujatím sú majstrovstvá sveta ktoré si držia svoju tradíciu konania sa len v Japonsku, v roku 2016 to budú 412. majstrovstvá sveta.

Tento šport je zaujímavý v tom, že (skusení) dospelí nemusia nutne zvíťaziť nad mladšími. (Nezáleží na veku, výške, váhe, dôležitá je šikovnosť a správne zvolená taktika). Zápas je bezbolestný, pohybovo náročný a adrenalínový. .Novodobá chanbara má jednotné nafukovacie zbrane. Tie vydávajú pri správnom zásahu plechový zvuk, čo prispieva k objektívnemu rozhodovaniu a zároveň zvyšuje reálny pocit zo zápasu. Chanbara nie je surový šport, ale  dynamický. Je prepojením taktiky, rýchlosti a dynamickosti celého tela.